*  Şablon İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği
0
Yorum
564
Okunma
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Konuyu Yazdır
Çalışkan Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Yeni Üye
14
(Mesajlar)
14
(Konular)
21-12-2022
(Kayıt Tarihi)
Avukat
(Meslek)
(68) Aksaray
(Görev Yeri)
(Haberci)
0
(Rep Puanı)

Baro Siciliniz: 411
#1
22-01-2023, Saat: 15:09 (En son düzenleme: 08-08-2023, Saat: 14:51 FatihEmre.)
    ...... ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
                    (Ticaret Mahkemesi Sıfatı İle)


İHTİYATİ HACİZ  İSTEYEN    
DAVACI            :
Adı ve Soyadı, (T.C. Kimlik No)

VEKİLİ            : Avukat Adı ve Soyadı
        
KARŞI TARAF/DAVALI        :
Adı ve Soyadı
        
DAVA KONUSU        :
İhtiyati haciz istemimizden ibarettir. 

AÇIKLAMALAR        :
    1-
Borçlu, müvekkilime olan borcuna karşılık tanzim edilmiş …/…/… vade tarihli … Türk Lirası meblağlı senet vermiştir. Senedin vadesi gelmesine rağmen borçlu borcunu ödememiştir.

    2- Haricen aldığımız bilgilere göre borçlu mallarını kaçırma eğilimine girmiştir. Borçlu ..... Tarihinde tek gidiş olmak üzere Almanya'ya uçak bileti satın aldığı tarafımızca öğrenilmiştir. Ayrıca Borçlunun evindeki altınları ve bazı gümüş eşyaları da komşusuna bıraktığı, borçlunun komşusundan tarafımızca öğrenilmiştir. Bu durum tanıklar dinlendiğinde de ortaya çıkacaktır. Senedin ödenmemesi müvekkili yetirince mağdur etmiştir. Borçlunun mallarını kaçırması halindeyse müvekkilin mağduriyeti artacaktır. Yargıtay 19. Hukuk Dairesi 2016/18235 E. 2018/731 K.  Yani ihtiyati haciz kararı verilebilmesi için ispat gerekmez, yaklaşık ispat için delil sunulması yeterli olup, alacaklının ilişkisinin varlığını ve muaccel olduğunu tam ve kesin olarak ispat etmesi aranmamaktadır. Şeklinde verdiği bir karar gereğince de mahkemeye bildirdiğimiz delillerin değerlendirilerek, borçlunun taşınır, taşınmaz, üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine ihtiyati haciz kararı verilmesini talep ediyoruz. 

    3- Bu nedenle borçlunun taşınır, taşınmaz, üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine ihtiyati haciz konulması için mahkemenize müracaat etme zorunluluğu doğmuştur.

DELİLLER        :Senet aslı ve fotokopisi, Yemin, Tanık Beyanı, Keşif, diğer yasal deliller.

TANIKLAR        :Adı SOYADI TCKN:... ... Mah. .... Sokak. Merkez/AKSARAY

HUKUKİ NEDENLER    :İİK. md. 257, 258 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM    :Yukarıda açıklanan nedenlerle, talebimizin kabulüyle borçluya ait taşınır, taşınmaz mallarıyla üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine teminatsız, uygun görülmediği takdirde mahkemenizin takdir edeceği teminat mukabilinde ihtiyati haciz kararı verilmesine, yargılama giderlerinin de davalı borçluya yükletilmesine karar verilmesini alacaklı vekili olarak talep ederim. TARİH

                    Alacaklı Vekili
                    Avukat Adı ve Soyadı
Konuyu YazdırBenzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
 Dosya İnceleme ve UYAP üzerinden eklenme talep dilekçesi FatihEmre 0 213 12-09-2023, Saat: 13:00
Son Mesaj: FatihEmre
Anahtar Kelimeler

İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği icra, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği hukuk, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği haciz, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği satış, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği Kıymet takdiri, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği Hakkında, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği nedir, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği myicra, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği icra takibi, İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği araç haczi


Foruma Git: