*  İçtihat Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi
0
Yorum
857
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Konuyu Yazdır
Yönetici
Şuan Çevrimdışı
Administrator
1,249
(Mesajlar)
1,155
(Konular)
16-09-2015
(Kayıt Tarihi)
İcra Müdürü
(Meslek)
(68) Aksaray
(Görev Yeri)
ab93893
(Haberci)
23
(Rep Puanı)

Haberci: ab93893
26-09-2020, Saat: 01:33
HACİZ KONULAN HESAP 4708 SAYILI YAPI DENETİM KANUNUNA göre çıkartılan yönetmelik gereğince yapı denetim hizmetlerinin yürütülebilmesi için Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü ve Mal Müdürlükleri nezdinde AÇILAN EMANET HESABI OLUP, bu hesaptaki takip borçlusu Aykent Yapı Denetim Şirketinin hakedişi üzerine haciz konulmuştur. Şikayet konusu haciz işlemi Yapı Denetim Hesabındaki tüm parayla ilgili olmayıp, sadece takip borçlusu şirketin hakedişi olan miktar ile sınırlıdır. 4708 Sayılı Yapı Denetim Kanununda bu hesaba haciz konulamayacağına ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.05.02.2008 tarih ve 26778 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği'nin 25. maddesinde; "Kanun ile öngörülen hizmet bedellerini karşılamak üzere, ilgili idare adına bankada bir yapı denetim hesabı açılır. Yapı denetim kuruluşunun hizmet bedelleri yapı sahibi tarafından bu hesaba yatırılır. Hizmet bedelleri, ilgili idarenin onayı ile yapı denetim kuruluşuna bu hesaptan ödenir. Bu hesap başka maksatlarla kullanılamaz. 21.7.1953 tarihli ve 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’da belirtilen borçlar da dahil olmak üzere haczedilemez ve tedbir konulamaz" şeklinde düzenleme yapılmıştır.İcra ve İflas Kanunu ve takip hukuku ilkelerine göre, asıl olan alacaklının alacağına kavuşmasını sağlamak olduğundan, KURAL OLARAK BORÇLULARIN TÜM MALLARININ HACZİ MÜMKÜNDÜR. Bir malın haczedilememesi için yasal düzenlemenin bulunması zorunludur. HACZEDİLMEZLİK İSTİSNAİ BİR DURUM OLDUĞUNDAN, BU YÖNDEKİ DÜZENLEMELERİN DE DAR YORUMLANMASI GEREKİR.Bu durumda HACZEDİLMEZLİĞE İLİŞKİN BU DÜZENLEME YASA İLE YAPILMIŞ BİR DÜZENLEME OLMAYIP YÖNETMELİKLE YAPILDIĞINDAN DAR YORUMLANMASI VE YAPI DENETIM HESABINDAKİ PARANIN HACZİNİN MÜMKÜN OLDUĞUNUN KABULÜ GEREKMEKTEDİR. Mahkemece haczedilmezlik şikayetinin reddine karar verilmesi gerekir.KONYA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ 7. HUKUK DAİRESİ DOSYA NO:2019/1331 KARAR NO: 2019/1446 YARGITAY 12. Hukuk Dairesi ESAS NO:2019/13234 KARAR NO:2020/6572
Yorma kendini, Bırak hayatına eşlik etmek isteyenler seninle gelsin. Charles Bukowski
Konuyu Yazdır

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
YAPI DENETİM KURULUŞLARININ HİZMET BEDELLERİ OLARAK YATIRILAN PARALARIN HACZİ MÜMKÜN DuraN 0 931 06-01-2020, Saat: 22:21
Son Yorum: DuraN
Anahtar Kelimeler

Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi icra, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi hukuk, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi haciz, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi satış, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi Kıymet takdiri, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi Hakkında, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi nedir, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi myicra, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi icra takibi, Yapı Denetim Hesabındaki Paranın Haczi araç haczi

Hızlı Menü: